131261407940613154 75

درد سیاتیک و درمان آن بوسیله طب هومیوپاتی

فهرست مطالب

در قسمت اول مقاله ( درد سیاتیک و پارگی دیسک مهره ها ) در مورد ساختار ستون مهره ها و دیسک بین مهره ای مطالبی به زبان ساده نقل شد.

در قسمت دوم تمرکز ما روی موضوع درمان دردهای سیاتیک ( سیاتالژی و رادیکولوپتی ها  SCIATALGIA & RADICULOPATHY ) می باشد.

یادآوری می گردد که درد سیاتیک به خاطر بروز هر گونه فشار یا آسیب به ریشه های عصب سیاتیک در ناحیه کمر ایجاد می شود . ولی محل احساس درد در کمر نخواهد بود و عمدتا در اندام تحتانی ( لگن به پایین ) متمرکز می شود. این آسیب باعث درد، مور مور شدن، احساس یخ کردن یا داغ شدن و سوزش، احساس انقباض و گرفتگی عضلات و … در اندام تحتانی می شود. در صورت شدید بودن این اتفاق ، اعصاب حرکتی نیز آسیب دیده و بیمار دچار ضعف عضلات اندام مربوطه و حتی فلج نسبی یا کامل خواهد شد.

sciatalgia . disc herniation :

پزشکان با تجربه با یک معاینه ساده و بدون نیاز به اقدامات پاراکلینیکی ( مانند عکس برداری ساده و MRI  ) علت این دردها که همانا فشار روی ریشه های عصب سیاتیک است را متوجه خواهند شد.

عمدتا التهاب و بیرون زدگی دیسکهای مهره ای همراه تنگی کانال نخاع هم می باشد و درد در ناحیه کمر نیز احساس می شود.

بیرون زدگی و آسیب دیسک ، دارای درجه بندی ویژه ای بوده که در عکس های زیر آن را مشاهده می نمایید.

در صورتی که بیرون زدگی و تخریب دیسک مهره ها ، درجه   3 و 4   نباشد  ( extrusion . sequestration ) و پوسته بیرونی دیسک پاره نشده باشد، بوسیله درمان دارویی و استراحت قابل درمان خواهد بود. این موضوع  ارتباط مستقیمی با سن و سایر بیماری های فرد و توانایی جسمی او و سلامت سایر قسمتهای ستون مهره ها دارد.

افراد جوان که شدت آسیب کمتری دارند بهتر درمان می شوند.

درمان طب هومیوپاتی :

در طب هومیوپاتی درمان های دارویی متعددی برای این مشکل وجود دارد. در کنار این موضوع ، اصل سبک زندگی LIFE STYLE  ، ورزشهای مخصوص و رعایت رژیم غذایی و پرهیز از انجام فعالیتهای جسمی مضر نیز در بهبودی هر چه سریعتر بیمار نقش دارد.

در مواردی که دیسک به طور کامل پاره شده باشد و یا آسیب وارد شده موجب ضعف عضلانی و یا فلج نسبی اندام شده باشد ، بیمار برای انجام جراحی به متخصص جراحی مغز و اعصاب ارجاع می شود . البته پیش و پس از انجام جراحی نیز میتوان از داروهای طب هومیوپاتی برای بهبودی سریعتر و کاهش عوارض جراحی بهره برد.

موارد متعددی از بیمارانی که سالها با مشکل درد کمر و سیاتیک مواجه بودند توسط درمان دارویی طب هومیوپاتی مداوا شده اند.

داروهایی که برای درمان این مشکل استفاده می شود ، عمدتا از عناصر معدنی و یا گیاهان تهیه میشود و با استفاده از روش داروسازی مخصوص طب هومیوپاتی فرآوری می گردد.

برای مثلا اگر فردی دچار درد سیاتیک سمت راست بوده و ابتدای حرکت درد داشته باشد ولی به مرور با تداوم حرکت ، درد نیز کمتر شود ، داروی  ” گیاه پنجه گرگ ” برای وی موثر خواهد بود.

اگر فرد دچار درد سیاتیک سمت چپ بوده و درد با هوای سرد تشدید شده و با گرم کردن بهتر شود، خشکی صبحگاهی نیز وجود داشته باشد و… از داروی ”  گیاه پیچک سمی ” استفاده می شود.

اگر بیمار گرمایی بوده و از درد سیاتیک سمت راست رنج ببرد و درد او با خنک کردن پا و کمر بهتر شده و با  قدم زدن در هوای آزاد بهتر شود از ” گیاه گل باد ” بهره درمانی خواهد برد.

اگر بیمار چاق و سرمایی بوده و عرق شبانه داشته و از درد کمر و سیاتیک هردو طرف رنج ببرد و خشکی صبحگاهی نیز او را آزار دهد و آرتروز مهره های کمر و زانو نیز او را آزار می دهد ، دارویی که از پوسته داخلی صدف دریایی تهیه می شود او را درمان خواهد کرد .

اگر بیمار خانمی باشد که بعد از فوت والدین دچار کمر درد و درد سیاتیک چپ شده و اخیرا دچار زخم اثنی عشر نیز شده است و تمایل زیادی هم به نمک و چیزهای شور دارد و هنگام خوابیدن باید روی تشک سفت بخوابد و هنگام نشستن نیز باید بالشی سفت در ناحیه کمر قرار دهید، با دارویی که از ” کلرید سدیم ” تهیه می شود به خوبی درمان خواهد شد.

مشاهده می نمایید که طب هومیوپاتی برای انواع به خصوص و منحصر به فرد دردهای سیاتیک درمانهای ویژه ای دارد که انتخاب هر دارو دقیقا منطبق با واکنشهای دفاعی بدن فرد بیمار و برای تقویت همین واکنشها انتخاب می گردد . ( برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی اثرگذاری داروهای طب هومیوپاتی اینجا کلیک کنید.)