درمان بیماری ها با طب هومیوپاتی

طب هومیوپاتی چه بیماریهایی را درمان میکند؟

فهرست مطالب

روش درمانی با طب هومیوپاتی روش خاصی است كه در آن با تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار توسط داروهای خاص هومیوپاتی بیماران را می توان به شفا رساند. بر اساس اصول اولیه هومیوپاتی هر ماده ای ( یا عاملی) كه بتواند در بدن سالم ایجاد یک سری علائم بیماری كند می تواند در صورت تجویز به فردی بیمار با همان علائم بیماری وی را درمان نماید به شرط آنكه علائم موجود در بیمار و علائمی كه آن ماده دارویی می تواند ایجاد كند تا حد ممكن مشابه باشند.

به عبارت دیگر در این طب از داروهایی برای درمان استفاده می شود كه بتوانند دقیقا علائم بیمار را پوشش دهند تا با تحریک مناسب سیستم ایمنی و حیاتی بیمار و در نتیجه هوشیار نمودن سیستم دفاعی بدن بیماری را درمان نمایند. این به معنای آن است كه در هومیوپاتی تكیه بر درمان بیمار توسط قوای حیاتی و درمانی خود بیمار است.

در هومیوپاتی اعتقاد بر این است كه ساختار بدن ( جسمی و روانی) دارای قدرت ترمیم بیماری می باشد و آنچه باعث عدم بهبودی و مزمن شدن بیماری می شوند اشكال در ساز و كار سیستم حیاتی (ایمنی) بدن است كه در صورت حل این مسئله براحتی می توان بر بیماری غلبه نمود. داروهای هومیوپاتی از آنجایی كه خود قدرت تحریک نقاط مختلف سیستم حیاتی بدن را دارند قادرند فیزیولوژی بدن را به نحو مطلوبی در جهت رسیدن به سلامت تحریک و تقویت نمایند. یک تفاوت عمده هومیوپاتی با پزشكی كلاسیک (رایج) در این است كه در هومیوپاتی سعی در باز گرداندن تعادل به بدن است در صورتیكه در پزشكی رایج درمان عموما از طریق از بین بردن عامل بیماری‌زا به دست می آید ( كه متاسفانه این عوامل بیماری‌زا را در اكثریت موارد نمی توانیم از بین ببریم و یا حتی شناسایی كنیم (بجز باكتریها) مثلا اگر عوامل بیماری‌زا از جنس استرسهای زندگی باشند چه كاری می توان برای آنها نمود؟ از سوی دیگر حتی قادر به نابودی ویروسها نیز نیستیم.
یک مثال: داروی هومیوپاتی تهیه شده از پیاز از داروهای مهم درمان آلرژی فصلی و سرماخوردگی می باشد چرا كه پیاز همانطور كه می دانید می تواند ایجاد آبریزش بینی و چشم كند ( موقع پوست كندن) با این شباهت خصوصیت كه بین پیاز و سرماخوردگی وجود دارد می توان از داروی هومیوپاتی پیاز برای درمان استفاده نمود.

مثال دیگر داروی هومیوپاتی قهوه است كه در هومیوپاتی برای درمان بی خوابی استفاده می شود! (در نظر بگیرید كه قهوه خود ایجاد بی خوابی می نماید) تمامی داروهای هومیوپاتی ابتدا روی افراد داوطلب امتحان شده و تمامی خواص آنها بر روی انسان سالم ثبت شده است و سپس با داشتن اطلاعات مربوط به هر دارو پزشک هومیوپات در مواجهه با هر بیمار دارویی را تجویز می كند كه بیشترین پوشش علائم را داشته بلاشد و شبیه ترین علائم را بتواند ایجاد نماید. البته در هومیوپاتی تنها بر اساس یک علامت نمی توان دارو داد حتما باید تمام علائم جسمی و روحی بیمار با خواص دارو پوشش داده شوند.

در عمل بیماری كه نزد پزشک هومیوپات می آید نه تنها از بابت درد اصلی به دقت مورد سؤال قرار می گیرد بلكه تمامی ناراحتیهای به ظاهر بی ربط جسمی و روحی مورد توجه قرار می گیرند و تجویز دارو بر اساس مجموعه نارحتیهای بیمار صورت می گیرد و از سوی دیگر تمام ناراحتیهای بیمار بایستی برطرف شود.
هومیوپاتی یک طب كل نگر می باشد به این معنا كه یک بیماری كل بدن را درگیر می كند و هیچ بیماری موضعی (آنگونه كه در پزشكی كلاسیک در نظر گرفته می شود) وجود ندارد منتها ممكن است ناراحتیها در یک قسمت خود را بیشتر نشان دهند علائم مختلف در یک بیمار هریک تكه ای از پازل بیماری اصلی می باشند كه در هومیوپاتی به دقت بررسی شده و با كنار هم گذاشتن این جزئیات پراكنده و به ظاهر مختلف به یک تشخیص ریشه ای می رسیم (مثلا سردرد و نفخ شكم بی خوابی عرق كردن بیش از اندازه و افسردگی در یک بیمار همگی تنها به عنوان علامت یک بیماری كه تمام این خصوصیات را شامل می شود محسوب می گردد و تنها با یک داروی هومیوپاتی تمامی آنها بر طرف می شود).

تاكید هومیوپاتی بر مصرف حداقل دارو و نیل به درمانی بدون عوارض در بهترین شكل ممكن است و انسان سالم كسی می باشد كه نه تنها از درد جسمی رنج نبرد بلكه فارغ از هر گونه آزار روانی و روحی بی هیچ مانعی از زندگی لذت برد و هدف درمان در هومیوپاتی رساندن هر بیمار به این نقطه ایده آل است.

چه بیماریهایی با طب هومیوپاتی درمان می شوند؟

هومیوپاتی یک طب كامل می باشد و تقریبا برای اكثر قریب به اتفاق بیماریهای رایج راه حل درمانی دارد از بیماریهای جسمی همچون سردرد كمر دردها دردهای مزمن مشكلات گوارشی تنفسی روماتیسمی بیماریهای با منشأ هورمونی و پوستی تا بیماریهای روان همچون افسردگی، اضطراب، فوبيا و ترسها و حتی رفتارها و عادات ناپسند.

اما باید توجه نمود كه در هومیوپاتی هر بیمار برای درمان شدن باید به دقت تشخیص داده شود امری كه همیشه رخ نمی دهد پزشكان هومیوپات مجرب در برخورد با بیماریهای مختلف موفقیتی بیش از 60% موارد دارند كه بسته به علم و تجربه هومیوپات و نوع و شدت بیماری و اینكه در چه مرحله ای از بیماری مراجعه نموده اند متفاوت خواهد بود در كل اكثر بیماران می توانند به درمانی كامل برسند بدون آنكه نیاز باشد تا آخر عمر از داروهای شیمیایی برای كاهش آلام خود استفاده كنند. طب هومیوپاتی برای تمام سنین قابل توصیه می باشد بطوریكه از نوزادان تا افراد كهنسال می توانند از درمان آنلاین هومیوپاتی منتفع شوند.

هومیوپاتی توسط دكتر ساموئل هانمان پزشک آلمانی (1843-1755) كشف و سیستم درمانی مبتنی بر آن به جهانیان ارائه شد. در طی 200 سال اخیر هومیوپاتی با اقبال هر چه بیشتر بیماران و توجه پزشكان به این طب روند صعودی خود را طی نموده بخصوص در 20 سال اخیر كه مورد توجه شایانی قرار گرفته است. هومیوپاتی در حال حاضر دومین طب از نظر وسعت بیماران تحت پوشش در جهان است و میلیونها نفر در سراسر جهان برای درمان نزد هومیوپاتها مراجعه می نمایند در انگلستان بیش از 50% پزشكان بیماران خود را در صورت لزوم نزد پزشكان هومیوپات ارجاع می دهند در فرانسه بیشترین فروش داروها برای سرماخوردگی و آلرژی مربوط به داروهای هومیوپاتی می باشد.

در هندوستان بیش از 100000 پزشک هومیوپات فعالیت می كنند هومیوپاتی در بیش از 40 كشور جهان شناخته شده است و روز به روز بر طرفداران این علم افزوده می شود اكثر كشورهای اروپایی بخصوص انگلستان آلمان فرانسه كشورهای آمریكایی همچون كانادا، ایالات متحده آمریکا و آرژانتین و حتی كشورهای آفریقایی همچون غنا، آفریقای جنوبی و … همگی شاهد گسترش هومیوپاتی هستند.
سازمان بهداشت جهانی با حمایت از هومیوپاتی از كشورهای عضو در جهت ارتقا هر چه بیشتر جایگاه این طب كمک می نماید.
در ایران نیز هومیوپاتی تقریبا از 20 سال قبل به همت اساتیدی همچون دكتر ناصری و دكتر میرزازاده و تشكیل كلاسهای درس در دانشگاه تهران آغاز شد. در حال حاضر انجمن هومیوپاتی ایران بیش از ده سال است که فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است. هومیوپاتی از نظر وزارت بهداشت و درمان ایران به رسمیت شناخته شده است و پزشكان هومیوپات با رعایت ظوابط می توانند درمان بیماران را انجام دهند.