ginger-benefits

زنجبیل

فهرست مطالب

نام علمی گیاه: Zingiber officinale
نام انگیسی: Ginger

اثرات درمانی زنجبیل:

به عنوان ماده ضد التهاب برای بیماری های اسکلتی-عضلانی،درمان استفراغ،نفخ،سوء هاضمه،کولیک،دردشکم،اسهال،اسپاسم و دیگر اختلالات عضلات صاف،سرماخوردگی،آنفولانزا و به عنوان ضد التهاب در رماتیسم استفاده می شود.همچنین برای تقویت حافظه مؤثر است.

زنجبیل برای تسکین تهوع ناشی از اعمال جراحی،نظیر جراحی سیستم تناسلی و غدد و تهوع دوران بارداری مفید است.

مکانیسم اثر زنجبیل

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر :
تحقیقات ثابت کرده است عصاره متانولی ریشه های خشک زنجبیل اثر فروکتوز را در افزایش سطح لیپید،افزایش وزن بدن و هیپرگلیسمی مهار می کند.

همچنین عصاره این گیاه اثر آگونیستی مستقیم بر روی رسپتورهای پیش سیناپسی کولینرژیک موسکارینی M3 دارد.علاوه بر این با مهار فعالیت اتورسپتورهای پیش سیناپسی موسکارینی،می تواند آزاد سازی استیل کولین را افزایش دهد و به طور غیر مستقیم دیگر رسپتورهای موسکارینی را تحریک نماید.گیرنده M3 موسکارینی مهمترین گیرنده کولینرژیک موجود در سلول های بتای پانکراس است که در آزادسازی انسولین نقش دارد.

زنجفیل دارای ترکیبات خاص نظیر Gingerols و شاگول ها (Shagaols) است که با مکانیسم های متعدد و عملکرد آنتاگونیستی گیرنده های سروتونین و عملکرد آنتی اکسیدانی می توانند در درمان تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی مؤثر باشند.

ترکیبات اصلی و دارویی این گیاه :

زنجفیل دارای چندین ترکیب شیمیایی از جمله 50 درصد نشاسته، 9 درصد پروتئین، 8-6 درصد لیپید (گلیسیریدها،فسفات ها،لیسیتین و اسیدهای چرب)، 6-2 درصد پروتئازها، 2-1 درصد روغن های فرار نظیر Zingiberance ، Zingiberol ، Shogoal ، Gingerol ، ویتامین A و B3 یا نیاسین است.ترکیبات دیگر این گیاه شامل مونوترپنوئیدها و سزکوئی ترپنوئیدها،بتاسزکوئی فلاندرن و بتابیزابولون می باشد.

منع مصرف زنجبیل

مصرف زنجبیل در افراد دچار زخم معده و یا زخم دوازدهه و یا هم‌زمان با مصرف داروهای ضد انعقاد – که می‌تواند برای رقیق شدن خون شوند – اکیداً منع شده‌است.همچنین در مورد استفاده از گیاهان دارویی، بویژه اگر به نوزاد خود شیر می‌دهید یا باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی زنجبیل

احتمال بروز کبودی یا خونریزی
طولانی شدن قاعدگی
علائم حساسیت و آلرژی
دل پیچه – اسهال و سوزش معده

تداخلات دارویی زنجبیل

مصرف هم زمان با داروهای مهار کننده لخته خون مانند وارفارین – آسپرین و انوکسوپارین می تواند باعث افزایش اثر این داروها گردد.
با امگا ۳ (روغن ماهی) – سیپروفلوکساسین – لوراتادین – اس سیتالوپرام – مونته لوکاست – لووتیروکسین و بسیاری از داروهای دیگر تداخل دارویی ایجاد می کند.

هشدارهای مصرف زنجبیل

مصرف گیاه زنجبیل برای کودکان زیر 2 سال مجاز نمی باشد. مصرف زیاد این گیاه باعث سوزس سر دل می شود.افرادی که سنگ کلیه دارند باید قبل از مصرف زنجفیل با پزشک مشورت کنند. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین استفاده می کنند نباید از زنجفیل استفاده کنند.مصرف زیاد زنجفیل ممکن است با داروهای قلبی و دیابت تداخل نماید.مصرف زنجفیل در دوران بارداری و شیردهی باید با مشورت پزشک مصرف شود.خوردن بیش از حد این گیاه ممکن سبب اختلال در سیستم عصبی مرکزی شود.