CONIUM MACULATUM (سم شوکران)

CONIUM MACULATUM (سم شوکران)

فهرست مطالب

CONIUM MACULATUM (سم شوکران)، ماکولاتوم یا شوکران معروف یا شوکران خال خال یا شوکران سمی با گیاه (Bennet)، گیاه مشهوری است که معروف به سم بقراط است. این گیاه بواقع بصورت وسیعی در یونان و روم قدیم هم برای قتل قضایی (حکم قضایی برای قتل کسی) و هم جنایی (به قصد کشتن کسی) بکار می رفته است. همچنین بعنوان دارو به طرق مختلف، بیشتر برای درمان تومورها بویژه تومورهای پستان استفاده می شده است. این گیاه، تنها عضو خانواده بزرگ چتریان است که دارای ساقه خال خال می باشد. این، گیاهی است دوساله و در ماههای ژوئن و ژولای گل میدهد و بصورت وسیعی در نیمکره شمالی پخش است. این گیاه روی دیوارها، باغستانها و زمینهای بایر و توده های زباله می روید و اغلب نزدیک مساكن آدمیان جایی که خاک، حاوی نیتروژن زیاد است میروید. ریشه آن مخروطی، گوشتی و اغلب چند شاخه بوده و ریشک های کم پشتی دارد. رنگشان، کمرنگ و مزه آن شیرین است و بوی نامطبوعی دارد.

Conium maculatum یکی از داروهای مهم نخاعی است که به خصوص روی اعصاب حرکتی اثر می گذارد و به عنوان مرهم خنک کننده و تسکین دهنده شده است. اگر علائم Conium maculatum منطبق باشند، داروی بیماریهای بحرانی و یائسگی خانمهاست. آنچه Conium در مورد غدد و سیستم مویرگی انجام می دهد، همان چیزی است که Aconite برای قلب و سیستم شریانی انجام می دهد. در بسیاری موارد Conium را به عنوان Aconite بیماریهای مزمن در نظر میگیرند. گیاه حاوی ماده اصلی آن یعنی Conine بسیار سمی است. این دارو به خاطر عناصر سمی خود در زمان یونان قدیم بسیار بد نام بود، زیرا سقراط بوسیله آن کشته شد. خاصیت سمی وقتی تواندار شود به صورت یک داروی بسیار عالی در می آید، به خصوص برای مردان مسن، خدمتکاران مسن و بیوه های مسن و این هانمن بود که برای اولین مرتبه نشان داد چگونه چنین داروهایی می توانند سالم و در عین حال مؤثر گردند. این دارو برای درمان مشکلات معده، سرگیجه، مشکلات چشم در اثر جراحت یا ضربه و خستگی چشم بسیار موثر است.

ویژگیهای ساختاری:

داروی مناسب برای مردان، زنان و بیوه های مسن، در حین و بعد از دوران بحرانی و یائسگی. افرادی که در اثر افسردگی و کهولت دچار ضعف و بیماری شده اند. افرادی در سنین بحرانی. افرادی اسکروفولوسی با عضلات سفت و موهای روشن یا کسانی که زود سرخ شده و غددشان متورم می‌شود. آنهایی که زندگی ساکن و گوشه گیرانه ای دارند، به راحتی هیجان زده می شوند و خیلی زود سرما می خورند.

خلق و خو: خلق و خوی مالیخولیایی و تحریک پذیر.

همچنین:

* این دارو همان سم گیاهی است که سقراط توسط آن کشته شده است.
* داروی بسیار خوبی در مشکلات قلبی، اختلالهای قاعدگی، غدد و سیستم مویرگی است.
* در مورد سرطان پستان یا سابقه‌ی آن مصرف دارد.

Conium Maculatum (Con.)

General Information

Hemlock (Conium Maculatum) is probably best known as the poison by which Socrates took his life. Prepared in homeopathic potencies it is a safe treatment for types of paralysis, slowness and rigidity (mental or physical), hard glandular swellings or tumours, and complaints arising from sexual abstinence or suppression of sexual desire. Those needing Conium avoid the light, like salt, coffee and sour things, and find that wine or milk disagrees. Physical slowness or rigidity is worse on first moving but improves with continued motion.

Common Names: Hemlock; poison hemlock.

Mental-Emotional Symptoms

 • Slow deterioration in which the person becomes withdrawn, gloomy, closed, flat, hard, and dull. Mental dullness or confusion.

Head

 • Vertigo, especially on lying or when turning in bed.

Eye

 • Photophobia – aversion to light. Watering with photophobia.
 • Tendency to styes.

Neck

 • Hard, swollen cervical glands.

Urogenital

 • Premature ejaculation. Impotence.
 • Ailments from suppressed sexual desire or abstinence.
 • Prostatic tumours or enlargement.

Perspiration

 • Perspiration on closing eyes or falling asleep.

Limbs

 • Gradual paralysis starting in lower limbs.
 • Progressive weakness to the point of paralysis.
 • Difficulty rising from squatting because of weakness or paralysis.

Female

 • Pain and swelling of breasts before menses (periods).
 • Types of breast cancer with hard lumps that often involve underarm lymph nodes.
 • Problems at menopause – vertigo, flushes, perspiration.
 • History of breast cancer associated with, or followed by, other Conium symptoms.

مشخصات دارویی :

نام داروی هومیوپاتی : CONIUM MACULATUM
نام اختصاری هومیوپاتی : .Con
نام لاتین: CONIUM MACULATUM
نام ایرانی: سم شوکران

توان های رایج دارویی: Q – 3C – 6C – 30C – 200C – 1M – 10M – 50M
اشکال دارویی: گرانول – تبلت – قطره خوراکی

ناحیه‌ی اثر داروی هومیوپاتی CONIUM MACULATUM (سم شوکران) در بدن :

تمرکز اصلی دارو روی سیستم اعصاب حرکتی و سپس اعصاب حسی، قلب، سیستم قلبی عروقی و اعضای تناسلی زنانه است.

بیماری‌های قابل درمان با CONIUM MACULATUM (سم شوکران) مبتنی بر شواهد :

التهاب مثانه، مشکلات پستان، برونشیت، سرطان، آب مروارید، پرش عضلات، سرفه، مشکلات چشم، جراحت، یرقان، مشکلات کبد، اختلال های قاعدگی، فلج، مشکلات بیضه ها و اثرات تومورها، زخم ها، سرگیجه.

ارتباط با سرما و گرما:

با کمترین نسیم سردی تحت تأثیر قرار میگیرند.

تشدید علایم :

اکثرا بعلل فیزیکی روی می دهد، مثلا زمانی که بیحرکت ایستاده باشد، برای استراحت نشسته باشد، چرخیدن در بستر؛ بر اثر لمس، تکان یا ضربه و فشار لباسهای تنگ. همچنین تشدید بعد از خوردن در شب، زمانی که هنگام دراز کشیدن سرش پائین باشد و قبل و در خلال پریود وجود دارد.

بهتر شدن کلی :

بیمار مذکور در تاریکی، بر اثر گرما، زمان قدم زدن، وقتی که به سرعت راه می رود و آویزان بودن اندامها احساس بهتری دارد.

هشدارهای مصرف داروی هومیوپاتی CONIUM MACULATUM (سم شوکران) :

از مصرف بیش از مقدار تجویز شده پرهیز شود. تا پایان دوره ی درمان از مصرف سیر، نعنا و قهوه به هر شکل و فرآورده ای اجتناب کنید. دارو در دمای اتاق و دور از امواج موبایل و مودم WiFi نگهداری شود. ( از مصرف خودسرانه ی دارو بدون مشورت یا تجویز پزشک پرهیز کنید.)

به منظور کسب اطلاعات بیشتر مطلب رژیم های حین درمان با روش هومیوپاتی و راهنمای مصرف دارو را مطالعه بفرمایید.