NATRUM SULPHURICUM (سولفات سدیم)

NATRUM SULPHURICUM (سولفات سدیم)

فهرست مطالب

NATRUM SULPHURICUM (سولفات سدیم) از سولفات سدیم تهیه می شود که به مقدار زیاد وجود داشته و به صورت کریستال های منشوری شکل بیرنگ و شفاف است. این کریستال ها جاذب رطوبتند (deliquescent) و در هوای گرم در آب کریستالیزاسیون خود حل می شوند. این نمک، ترکیب اصلی بسیاری از آب چشمه های آب معدنی است.

Natrum sulphuricum توسط Glauber کشف شد و از اینرو نمک گلابر نامیده می شود. این ماده در مدارس قدیم به عنوان شل کننده مدفوع و مسهل بکار می رفت. ولی هومیوپاتی خواص آنرا آشکار کرده و اثرات مفید آن را در تنوعی از بیماری‌ها نظیر پنومونی، آسم و … نشان داد. شوسلر به زیبایی اثرات و نقش این ماده را در حیات انسان بیان نمود و آنرا به داروهای بافتی خود اضافه کرد.

این دارو در درمان نفخ کولیک با درد و حساسیت در تمام شکم، نفخ شدید شکم همراه با درد سوزاننده زیاد و گنگ که با دفع گاز بهبود می یابد، کاربرد دارد. داروی Natrum sulphuricum درمان اسهال به علت در آب و هوای مرطوب بودن، و زندگی یا کار در زیر زمین یا محیط مرطوب، به کار می‌رود. مننژیت در اثر جراحات سر، صدمات مزمن مغزی، افتادن و موارد مشابه با این دارو درمان می‌شود.

همچنین :

* در برطرف کردن عوارض ناشی از صدمات مغزی، مشکلات مزمن مغزی در اثر ضربه یا افتادن و مشکلات کبدی مفید است.
* در موارد هپاتیت، آسم، پنومونی سایکوتیک، و اسهال مزمن بسیار مفید است.
* دارویی بسیار خوب برای موارد گونوره غفلت شده با ترشحات زرد و سبز بدون درد است.

ویژگیهای ساختاری:

افرادی هیدروژنی، متناسب با افرادی که در خانه‌های مرطوب، زیرزمین و یا سردابه زندگی می‌کنند.

خلق و خو:

صفراوی.

مشخصات دارویی :

نام داروی هومیوپاتی : NATRUM SULPHURICUM
نام اختصاری هومیوپاتی : .Nat. s
نام لاتین: NATRUM SULPHURICUM
نام ایرانی: سولفات سدیم

توان های رایج دارویی: Q – 3C – 6C – 30C – 200C – 1M – 10M – 50M
اشکال دارویی: گرانول – تبلت – قطره خوراکی

ناحیه‌ی اثر داروی هومیوپاتی NATRUM SULPHURICUM (سولفات سدیم) در بدن :

دارو عمدتن روی لوله گوارش، سیستم تنفسی و پوست عمل می کند. پرده های مننژ و روان نیز با شدت یکسانی تحت تأثیر این دارو قرار می گیرند. گاهی سر، ملتحمه و اعضای تناسلی نیز از این دارو متأثر می شوند.

بیماری‌های قابل درمان با NATRUM SULPHURICUM (سولفات سدیم) مبتنی بر شواهد :

آسم، اختلالهای شکمی، حالات صفراوی، سرفه، اسهال، ضعف، دیابت، صرع، نفخ، گونوره، سردرد، آسیب و جراحت، مشکلات كبد، مننژیت ، پنومونی.

ارتباط با سرما و گرما :

بسیار سرمایی.

تشدید علایم :

بر اثر هر نوع رطوبت، آب و هوای سرد و مرطوب، حتی آب و هوای گرمی که درجه رطوبت آن بالا باشد، کنار دریا، رطوبت منازل و نزدیکی به آب. سمپتوم های آن زمان دراز کشیدن به پهلوی چپ بدتر شده و اغلب بر می گردند. بدتر شدن بر اثر لمس و تماس، لباسهای تنگ، در حالت استراحت، موسیقی، در اوایل صبح و در بهار.

بهتر شدن کلی :

در آب و هوای گرم و خشک، بر اثر فشار محکم، با تغییر وضعیت (بمدت کوتاه) و در هوای آزاد.

هشدارهای مصرف داروی هومیوپاتی NATRUM SULPHURICUM (سولفات سدیم) :

از مصرف بیش از مقدار تجویز شده پرهیز شود. تا پایان دوره ی درمان از مصرف سیر، نعنا و قهوه به هر شکل و فرآورده ای اجتناب کنید. دارو در دمای اتاق و دور از امواج موبایل و مودم WiFi نگهداری شود. ( از مصرف خودسرانه ی دارو بدون مشورت یا تجویز پزشک پرهیز کنید.)

به منظور کسب اطلاعات بیشتر مطلب رژیم های حین درمان با روش هومیوپاتی و راهنمای مصرف دارو را مطالعه بفرمایید.