VERATRUM ALBUM (خربق سفید)

VERATRUM ALBUM (خربق سفید)

فهرست مطالب

VERATRUM ALBUM (خربق سفید) از قرنها قبل بعنوان یکی از داروهای مهم برای درهم ریختگی و درد شناخته شده بوده است. هانمن این واقعیت را با آزمایش و اثبات روی اثبات کننده های سالم تأیید و ثابت نمود. او در کتاب متریامدیکای خود مطالبی را در مورد این دارو و بخصوص در محدوده روانی آن بشرح زیر مشخص می‌کند:

پزشکان تصوری از توان درمانی این دارو در درمان تقریبن یک سوم از مبتلایان به جنون در تیمارستانها ندارند، زیرا نه می دانند که این دارو چه نوع خاصی از جنون را درمان می کند و نه می دانند که چه مقدار از آنرا تجویز کنند که مؤثر باشد و در عین حال آسیب نرساند.

در Veratrum album یک نوع تب نوبه احتقانی شدید و مهلک وجود دارد که با سردی شدید بدن، عطش زیاد، صورت سرد و درهم همراه است.

ویژگیهای ساختاری:

بیشتر به شکل حاد در مورد افراد مسن یا جوان که مشکلات شدید روحی و توهّم دارند، بکار می‌رود. صورت بقراطی، کبود، گود رفته و رنگ پریده به همراه عرق سرد پیشانی.

شخصیت دارویی:

هر سه نوع مانیا؛ مانیای شدید Bell.، مانیای مذهبی Stram.، و مانیای شهوانی Hyos. را داراست. گاهی خشن و خرابکار (به علت احتقان شدید) می‌شود، گاهی بسیار شهوانی به طوری که جلوی دیگران عریان و لخت می‌شود و در مرحله آخر دچار مانیای مذهبی می‌شود که دائمن از مسائل مذهبی و خدا صحبت می‌کند (تنها در شخصیت Verat. این سه مانیا با هم وجود دارند و به هم تبدیل می‌شوند). درونگرا و مأیوس است. دچار توهّم است (فکر می‌کند پیامبر است یا یک رهبری که باید دیگران را به راه راست سوق دهد). مالیخولیایی (می‌نشیند و در خود فرو می‌رود). افت سریع نیروی حیاتی بدن. علاقه به اسیدها و نوشیدنیهای خنک و بیزار از نوشیدنیهای گرم. عطش زیاد به آب سرد. عرق سرد در تمام بدن (به ویژه پیشانی). یبوست. اسهال در اثر ترس. روماتیسم با دردهای شوکی. تب نوبه با عطش شدید و عرق زیاد.

همچنین:

* زیاد بودن همه ترشحات و تخلیه‌ها (اسهال، استفراغ، عرق) از علامتهای کلیدی این شخصیت است.
* عرق سرد و زیاد پیشانی، سردی شدید، کبودی، و ضعف تقریبن با تمام عوارض او همراه است.
* در مورد وبا به همراه اسهال شدید برنجی، گرفتگی عضلات، و عرق سرد و زیاد و چسبناک صورت، پس از Camph. بسیار مفید است.

Veratrum Album (Verat.)

General Information

Veratrum Album (Verat.) is easily recognised by its pronounced mental-emotional state or intense physical symptoms. Those who do well with Veratrum are excessively ambitious, haughty, and generally unconcerned about the effect of their behaviours and attitude on others. Their mental restlessness can lead to mania or delusions of grandeur.

On the physical level, Veratrum is a remedy for severe or simultaneous vomiting and diarrhoea, cramps and spasms, profuse cold sweat, and weakness or collapse. Historically, it was used for cholera as a treatment or preventative when those symptoms were present. With or without physical symptoms, those needing Veratrum may complain about chilliness and crave sour flavours, salty things, cold drinks or ice.

Children needing Veratrum tend to be restless, precocious (advanced for age), curious or questioning. Easy frustration leads to repetitive behaviours such as nail-biting, stacking, cutting or tearing, and disobedience or behavioural problems with a lack of remorse.

Common Name: White hellebore, European white hellebore, false helleborine.

Mental-Emotional Symptoms

 • Boastful, proud, haughty, self-righteous, persistent.
 • Hard, harsh, critical or rude.
 • Ambitious – every possible means employed with no one spared. Lying, cheating and deception – with no remorse.
 • Focused on their position in society – think they are a great person who deserves better and should be recognized.
 • Insanity, megalomania and delusions – think they are Christ or a messenger from God. Excessive praying.
 • Squandering of money.

Gastrointestinal

 • Digestive upsets – especially spring and autumn or during menstrual period.
 • Simultaneous vomiting and diarrhea (food poisoning, cholera). Projectile vomiting.

Limbs

 • Coldness and blueness of extremities, especially during collapse.

Female

 • Painful menstrual periods with coldness, vomiting diarrhea, and weakness or collapse.

Perspiration

 • Profuse, cold sweat, especially on forehead or with weakness or collapse.

مشخصات دارویی :

نام داروی هومیوپاتی : VERATRUM ALBUM
نام اختصاری هومیوپاتی : .Verat
نام لاتین: VERATRUM ALBUM
نام ایرانی: خربق سفید
توان های رایج دارویی: Q – 3C – 6C – 30C – 200C – 1M – 10M – 50M
اشکال دارویی: گرانول – تبلت – قطره خوراکی

ناحیه‌ی اثر داروی هومیوپاتی VERATRUM ALBUM (خربق سفید) در بدن :

Veratrum album اختصاصن روی سیستم تغذیه کننده اثر می گذارد و سیستمهای رشد را عمیقن تحت تأثیر قرار می دهد. این دارو روی خون و سیستم عصبی نیز اثر می گذارد.

بیماری‌های قابل درمان با VERATRUM ALBUM (خربق سفید) مبتنی بر شواهد :

آنژین صدری، سکته، آسم، پرش عضلات، کولیک، در هم ریختگی، یبوست، گرفتگی عضلات، ضعف و ناتوانی، اسهال، صرع، اختلالهای معده ای و شکمی، سردرد، آنفلونزا، تب نوبه، زایمان، مانیا، مالیخولیا، مننژیت، اختلالهای قاعدگی، روماتیسم، سرگیجه.

ارتباط با سرما و گرما:

سرمایی. نوعی سرمای خزنده، کل بدن را فراگرفته و تقریبن دائمی است.

تشدید علایم :

عوامل تشدید کننده شامل آب و هوای سرد و مرطوب، تغییر آب و هوا، خوردن مایعات، حرکت، لمس و تماس، فشار، گرما، در خلال دفع، عرق کردن، قبل و در خلال پریود و در شب می باشند.

بهتر شدن کلی :

بر اثر استراحت کردن، دراز کشیدن و بر اثر سرما وجود دارد.

هشدارهای مصرف داروی هومیوپاتی VERATRUM ALBUM (خربق سفید) :

از مصرف بیش از مقدار تجویز شده پرهیز شود. تا پایان دوره درمان از مصرف سیر، نعنا و قهوه به هر شکل و فرآورده ای اجتناب کنید. دارو در دمای اتاق و دور از امواج موبایل و مودم WiFi نگهداری شود. ( از مصرف خودسرانه دارو بدون مشورت یا تجویز پزشک پرهیز کنید.)

به منظور کسب اطلاعات بیشتر مطلب رژیم های حین درمان با روش هومیوپاتی و راهنمای مصرف دارو را مطالعه بفرمایید.