CHELIDONIUM MAJUS (مامیران کبیر)

CHELIDONIUM MAJUS (مامیران کبیر)

فهرست مطالب

داروی مادر CHELIDONIUM MAJUS (مامیران کبیر) از عصاره مامیران کبیر تهیه می شود، گیاه پایایی که در آلمان، فرانسه و کشورهای مجاور آنها رشد می کند. گلی که به خانواده خشخاش تعلق دارد. این گیاه در نواحی بایر می روید و دارای برگهای بزرگ آبی – سبز ترکیبی است. گلهای زرد آن در نوک ساقه مستقر بوده و شکننده اند و زمانی که شکسته می شوند، عصاره زرد غلیظی ترشح می کنند که سوزاننده و تحریک کننده بوده و بوی بدی دارد. این ماده در مصرف خارجی آن درمان کننده زگیل می باشد و از این لحاظ مشهور است.

Chelidonium داروی بسیار خوبی برای هر مورد از مشکلات کارکردی یا ارگانیک کبد است. این دارو تأیید دیگری بر نظریه مشابهت در درمان است، بدین معنی که رنگ زرد عصاره آن مطابق زردی پوست، ملتحمه چشم و … در یرقان است. اساتید فن موفقیت زیادی با استفاده از این دارو در درمان مشکلات کبد، یرقان، سوءهاضمه، نفخ، یبوست، ورم کیسه صفرا و … و نیز در مشکلات ناشی از خوردن غذاهای ناسالم داشته اند.

برای درمان طعم تلخ دهان و زبان با بار زرد ضخیم با کناره های قرمز و لکه هایی روی دندان ها از این دارو استفاده می‌شود. در درمان نفخ شدید شکم توام با گاز همراه با درد معده که به پشت و شانه راست امتداد می یابد نیز داروی مناسبی است. برای درمان یبوست با مدفوع خشک، گرد مثل توپ، شبیه پشکل گوسفند، مدفوع به رنگ زرد روشن و خاکی، توأم با سوزش و خارش با تناوب اسهال و یبوست نیز از Chelidonium استفاده می‌شود.

 

مشخصات دارویی :

نام داروی هومیوپاتی : CHELIDONIUM MAJUS
نام اختصاری هومیوپاتی : CHELIDONIUM MAJUS
نام لاتین: CHELIDONIUM MAJUS
نام ایرانی: مامیران کبیر

توان های رایج دارویی: Q – 3C – 6C – 30C – 200C – 1M – 10M – 50M
اشکال دارویی: گرانول – تبلت – قطره خوراکی

ناحیه‌ی اثر داروی هومیوپاتی CHELIDONIUM MAJUS (مامیران کبیر)

در بدن :

تمرکز اصلی دارو روی سیستم کبدی ۔ صفراوی، کبد و مجاری صفراوی است. پوست هم تحت تأثیر این دارو قرار می گیرد. همچنین مشکلات ریفلاکس معده نیز تحت تأثیر این دارو قرار می گیرند.

بیماری‌های قابل درمان با CHELIDONIUM MAJUS (مامیران کبیر) مبتنی بر شواهد :

مشکلات قفسه سینه، يبوست، سرفه، سوءهاضمه، سنگ کیسه صفرا، گونوره، خلط خونی، یرقان، مشکلات کبد، نورالژی، روماتیسم، مشکالات کلیه، سیاه سرفه و غیره.

ارتباط با سرما و گرما:

حالت خاصی ندارد.

تشدید علایم :

سمپتوم ها بر اثر گرما، هوای باز، باد، حرکت، تغییر آب و هوا، خشم، لمس شدن و ۴ صبح و ۴ عصر بدتر می شوند.

بهتر شدن کلی :

در آب و هوای گرم و مرطوب، بر اثر حمل شدن، با خوردن غذا و نوشابه داغ، بویژه شیر داغ و با استراحت.

هشدارهای مصرف داروی هومیوپاتی CHELIDONIUM MAJUS (مامیران کبیر) :

از مصرف بیش از مقدار تجویز شده پرهیز شود. تا پایان دوره ی درمان از مصرف سیر، نعنا و قهوه به هر شکل و فرآورده ای اجتناب کنید. دارو در دمای اتاق و دور از امواج موبایل و مودم WiFi نگهداری شود. ( از مصرف خودسرانه ی دارو بدون مشورت یا تجویز پزشک پرهیز کنید.)

به منظور کسب اطلاعات بیشتر مطلب رژیم های حین درمان با روش هومیوپاتی و راهنمای مصرف دارو را مطالعه بفرمایید.