آیا هر یک از ما یک موجود واحد هستیم ؟

2790

احتمالا” آنقدر این پرسش عجیب است که پاسخی برای آن نداشته باشید!

آیا من به عنوان یک انسان، دقیقا” با همه دستگاه ها و اندامها و سلولهایی که در بدنم وجود دارد، یک موجود واحد هستم یا یک مجموعه از اندامها و سلولها ؟

بیایید یکی از روزهای خوش کودکی که در حال بازی و بالا و پایین پریدن بودیم را به یاد آوریم.حتما” پیش آمده که حین بازی زمین خورده ایم و مثلا زانوی ما آسیب دیده و به شدت درد میگیرد.احتمالا” اولین کاری که همه ما میکنیم این است که با دست خود ، زانویمان را میگیریم تا تکان نخورد و درد بیشتر نشود.شاید هم محل درد را فشار میدهیم و یا سعی میکنیم هیچ فشاری وارد نشود.نگاه ما به سمت زانو خواهد بود، دستها از زانو حمایت میکنند،وهمه هوش و حواس و احساس ما به سمت اتفاق دردناکی که برای زانو رخ داده است متمرکز میشود.اما چرا ؟چرا دست و چشم و مغز و دیگر اعضا از زانو حمایت میکنند؟مگر هرکدام هویت مستقلی دارند ؟DNA تمام سلولهای بدن ما یکسان است.طی فرآیند رشد ، هرکدام بنا به  عللی که هنوز به طور کامل شناخته نشده است ، به سلولها و اندامهای گوناگونی تغییر شکل میدهند.جالبتر اینکه اندامهایی در بدن وجود داند که برای بقیه سلولها تکالیفی را معین میکنند و خودشان از همان سلولهای تحت تکالیف ، پیامها و دستوراتی میگیرند،مانند غده تیرویید، پانکراس،هیپوفیز و… همه با هم هستند اما هویت مستقلی دارند!حتی میتوانند یکدیگر را حمایت و یا تنبیه کنند.در آموزه های دینی ما تاکید شده که در روز حساب ، اندامهای هر انسانی به سخن در می آیند و برعلیه آن فرد نکاتی را باز گو خواهد کرد که باعث تعجب و اعتراض انسان خواهد شد.گویی نه تنها کلیت جسم ما هویت مستقلی دارد بلکه اندامها و سلولها نیز این حالت را شامل میشوند.حال اگرهر سلول یا اندام را از بقیه جدا کنیم قابلیت ادامه زندگی را خواهد داشت؟آیا هر یک از ما یک موجود واحد هستیم؟….   مولانا میفرماید : قطره دریاست ، اگر با دریاست       /      و رنه او قطره و دریا دریاست

انجمن علمی طب سنتی ایران» در سال 1386 به جمع انجمن های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیوست. این انجمن یک سازمان غیر دولتی است که در راستای اساسنامه مشترک انجمن های علمی وزارت بهداشت فعالیت می کند. گروه هدف و اعضای آن فارغ التحصیلان رشته طب و داروسازی سنتی و رشته های وابسته هستند. این انجمن تنها نهاد علمی و قانونی مورد مشورت درباره موضوعات تخصصی طب سنتی ایران است. خدمات انجمن در قالب برگزاری دوره های آموزشی برای عموم و متخصصین، اطلاع رسانی در مورد اخبار طب سنتی و ارائه فایل های آموزشی مکتوب و صوتی تصویری می باشد.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه که قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در دنیا ۷۵۰ هزار گونه گیاهان دارویی وجود دارد که ۱۰ درصد از این میزان خواص درمانی دارد. سازمان جهانی بهداشت طی ۳۰ سال گذشته استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل را در کنار طب جدید در دستور کار خود قرار داده است، ریشه دار بودن در فرهنگ مردم، کل نگر بودن طب سنتی و سهولت دسترسی و ارزان‌تر بودن خدمات طب سنتی از دلایلی است که این سازمان در توسعه و ترویج طب سنتی مد نظر دارد.

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.