dreamstime m 31887625

طب هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی روشی درمانی است که توسط ساموئل هانمن پزشک آلماني (1843-1755) ابداع شده است.

هومیوپاتی از دو واژه لاتین HOMEO هومئو به معنی مشابه و PATHY یا PATHOS پاتی به معنی درد تشکیل شده است. نام دیگر هومیوپاتی، همسان‌درمانی است. این روش بر این اساس استوار است که هر بیماری را می‌توان با داروی مشابه خود درمان کرد. هانمن در طی تحقیقات خود کشف کرد مکانیسم هایی در بدن انسان و موجودات وجود دارد که منجر به شفا و درمان می شود. بنابراین با شناخت مکانسیم های طبیعی موجود در بدن انسان و تاثیرگذاری بر آن ها می توان بیماری ها را درمان کرد. این مکانیسم ها در طب هومیوپاتی ، سیستم ایمنی نام گذاری شده است که تعریفی جامع تر و دقیق تر از تعریف سیستم ایمنی در پزشکی رایج دارد. در طب هوميوپاتي با تحريک دقيق سيستم ايمني توسط داروهاي خاص هوميوپاتي ، بيماران را مي توان درمان کرد.

 تفاوت هوميوپاتي و علم پزشکي امروز

در پزشکی رایج براي فردي که سردرد ميگرني دارد ، مسکن ضد درد همراه داروي اعصاب يا داروي ضد ميگرن تجويز مي شود و تا زمان مصرف اين داروها، ممکن است سردردها کنترل شوند اما سوال اینجاست که علت سردرد و میگرن چیست؟
چون علت ايجاد کننده سردردها همچنان باقي است با قطع دارو سردردها دوباره ظهور مي کند. این در حاليست که در طب هوميوپاتي اصلا براي سردردها داروي خاصي تجويز نمي شود!
بلکه دارو برای علت و عامل ايجاد کننده سردرد تجويز مي شود و بدیهیست که با طرف شدن علت، سردرد براي هميشه بهبود مي يابد. اساسا درمان و شفا زمانی اتفاق می افتد که عامل ایجاد کننده بیماری رفع شود. آنچه در پزشکی رایج بعنوان درمان ارایه میشود در واقع درمان نیست . برای سردرد ها مسکن ، برای تب ، تب بُر ، برای اسید معده داروهای خنثی کننده اسید و … داده میشود. واضح است که با این روش بهترین نتیجه ای که میتوان گرفت این است که بیمار تا آخر عمر دارو مصرف کند ؛ هر چند در عمل آنچه مشاهده میشود معمولا این است که بیماری روز به روز بدتر و شدید تر میشود و ناگزیرند میزان دارو را افزایش دهند.

آیا هومیوپاتی فقط برای درمان بیماری های روحی است؟

تصور غلطی در ذهن برخی ایجاد شده است که هومیوپاتی انرژی درمانی یا چیزی شبیه به آن است و بنابراین فقط برای بیماری های روحی و روانی کاربرد دارد.هومیوپاتی یک روش درمانی کامل برای همه بیماری هاست. همه بیماری های جسمی ، روحی و روانی ، حاد (Acute)  و یا مزمن و قدیمی (Chronic)  با این روش قابل درمان هستند. ابراز درماني هوميوپاتي بطور کامل دارويي است و از اين طريق هم مشکلات روحي و هم جسمي را درمان مي کند.

داروهای هومیوپاتی تایید شده و قانونی هستند؟

داروهاي هوميوپاتي در سال 1938 توسط سازمان غذا و دارو آمريکا FDA مورد تاييد قرار گرفت.

داروهای هومیوپاتی از چه تشکیل شده اند؟

تقریبا می توان گفت 75 درصد اين داروها گياهي است. مثل بابونه ، شقايق ، گل همیشه بهار و.. 10 تا 15 درصد آنها از مواد معدني طبیعی یا شیمیایی مانند نمک طعام ، کلسيم ، منيزيم ، روي و.. تشکیل شده است  . 10 درصد باقیمانده منشا جانوري مثل شير حیوانات يا از زنبور و … تشکیل شده اند.

آیا داروهای هومیوپاتی عوارض جانبی دارند؟

 

 

آیا درمان هومیوپاتی دائمی وپایدار است؟

درمان هومیوپاتی میتواند دائمی باشد و این موضوع بستگی مستقیم به بیمار و شرایط سلامتی و زندگی او دارد. بسته به میزان نیروی حیاتی و با به زبان بهتر توان سیستم ایمنی وی میزان بهبودی متغیر خواهد بود . برای بسیاری افراد درمان کامل یا شفا اتفاق خواهد افتاد و برای برخی که دلایل آن ذکر شد برای برخی افراد کهن سال و یا افرادی که تخریب بافتی صورت گرفته و یا کسانی که سالها داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف کرده اند احتمالا درمان کامل رخ نخواهد داد ول بهبودی نسبی جسمی و روحی روانی و نیز تثبیت وضعیت جسمی رخ خواهد داد.

عامل مهم بعدی سبک زندگی و شرایط زندگی بیمار است. کسی که بطور دائم در شرایطی تحت تنشهای بیماری زا قرار دارد و یا شرایط بهداشتی یا تغذیه ای سالمی ندارد، احتمالاً هیچگاه به طور کامل به سلامتی نخواهد رسید. این افراد حتی اگر درمان کامل را هم تجربه کنند بدلیل در معرض عامل بیماری زا بودن مجددا بیمار خواهند شد. از این رو در هومیوپاتی همیشه نکاتی برای بهبود و اصلاح سبک زندگی به بیماران دکر می شود . مثلا فردی را در نظر بگیرید که مشکل وی سینوزیت های دایمی و سرما خوردگی است و با درمان هومیوپاتی بهبودی کامل پیدا میکند اما شغل وی پیک موتوری است ؛ بنابراین چون وی دایما در معرض باد سرد به صورت است هرقدر هم شفای کاملی برای وی اتفاق افتد باز هم در فصول سرد بیمار خواهد شد اما با شدتی کمتر.

بهرحال اگر درمان هومیوپاتی بدون این موانع رو به جلو برود درمان دائمی خواهد بود. نکته دیگر پیگیری جلسات درمانی توسط بیمار است که در هومیوپاتی بسیار ضروری است. درمان در طب هومیوپاتی بصورت دفعی رخ نخواهد داد و پزشک و بیمار باید یک مسیر درمانی را با کمک یکدیگر طی کنند بنابراین همراهی بیمار در روند درمان نقش کلیدی دارد.

چرا پزشک هومیوپات از تمام علائم جسمی و روانی ، حتی از تمایلات و بیزاریهای وی سؤال می کند؟

همانطور که توضیح داده شد هومیوپاتی یک طب کل نگر است. برای یک هومیوپات یک فرد بیمار مجموعه ای است همه وجود فرد ، جسم و روان و احساسات و ذهن بیمار همگی ابعاد وجودی بیمار هستند. در هومیوپاتی ما به دنبال درمان یک درد یا مشکل نیستیم بلکه بدنبال درمان بیمار هستیم، به دنبال تشخیص اختلالی که در عملکرد سیستم ایمنی رخ داده است (که منجر به بیمار شدن فرد هست ) هستیم. بنابراین پزشک هومیوپات  با سؤالات همه جانبه ای که می پرسد بیماری ها و کلیه ابعاد وجودی فیزیکی، احساسی، روانی و ذهنی بیمارش را مورد بررسی قرار می دهد. پرسیدن از تمام علائم ابزاری برای تشخیص صحیح بیماری و تجویز دارو است.

چرا پزشک هومیوپات از گذشته و اتفاقات آن از بیمار سؤال می پرسد؟

همانطور که توضیح داده شد هومیوپاتی یک روش درمانی برای رفع درد یا تسکین بیماری نیست ؛ بلکه روشی است که به دنبال درمان علت و عامل بیماری است. علت بسیاری از بیماری ها به یک اتفاق که منجر به ایجاد یک تنش در فرد شده است برمیگردد. این تنش می تواند از ترسیدن در یک حادثه باشد تا شوک های عاطفی و یا حتی یک بیماری ویروسی یا عفونی و یا هزاران دلیل دیگر. علت بررسی گذشته در بیماران به علت پیدا کردن عامل بیماریست و در جها تسریع در تشخیص و بهبودی بیمار می باشد.

افرادی که از داروهای شیمیایی پزشکی رایج به میزان زیاد و مدت طولانی استفاده کرده اند، می توانند تحت درمان هومیوپاتی قرار بگیرند؟

بله این بیماران نیز می توانند به هومیوپات مراجعه کنند. در مواردی ممکن است درمانشان مشکلتر از کسانی که داروهای پزشکی کمتری استفاده کرده اند طول بکشد. مصرف طولانی مدت بسیاری از داروهای شیمیایی بدلیل سرکوب علائم و تحلیل رفتن توان سیستم ایمنی بدن فرد می شود. البته باید توجه داشت که پزشک هومیوپات هیچگاه از بیمار نمی خواهد که برای شروع درمان هومیوپاتی مصرف داروهایش را قطع کند.