f26 1

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و درمان آن به وسیله طب هومیوپاتی

فهرست مطالب

سندرم روده تحریک پذیر (IRRITABLE BOWEL SYNDROME ) که به اختصار به آن IBS  نیز می گویند، یک مشکل گوارشی است که پایه و اساس بوجود آمدن آن مربوط به مسائل عاطفی ، احساسی و اضطراب است.

نشانه های سندرم روده تحریک پذیر (IRRITABLE BOWEL SYNDROME )

IBS
IBS

نشانه های این مشکل عمدتا به صورت دل درد، نفخ، دل پیچه، اسهال، و نیاز فوری برای دفع می باشد.

همچنین در مواقعی که فرد تحت فشار روحی و احساسی و یا اضطراب میباشد تشدید می شود.این مشکل طیف گسترده ای دارد و از دل دردی ساده تا اسهال دائمی و درد شدید که زندگی و کار و مناسبات فرد را مختل می نماید ، شامل می شود.

این وضعیت گاه تا آنجا پیش می رود که فرد در خانه خود محبوس می شود و نمی خواهد با اضطراب اینکه در بیرون از منزل به دنبال دستشویی بگردد روبه رو شود و یا هنگامی که به سفر یا مهمانی میرود اولین نکته ای که در جستجوی آن است مکان دستشویی است.

به خاطر این وضعیت فرد احساس میکند نمی تواند زندگی طبیعی داشته باشد و سعی میکند این مشکل را از دیگران پنهان کند و درباره آن با کسی گفتگو نکند.در عوض همیشه ذهنش درگیر بیماری بوده و حتی نگران این است که بیماری اش لاعلاج باشد و یا تبدیل به سرطان شود.

چه کسانی در معرض IBS هستند ؟

IBS  در افرادی که به طور پیوسته تحت فشار روحی بوده و از انواع اضطرابها رنج برده اند فراوان است. ریشه مشکل در اینجاست که فرد بیمار همیشه خود را در تنش و نگرانی اتفاق ناگواری می بیند که ممکن است رخ دهد.

شاید برایتان جالب باشد که بدایند اکثر افرادی که به این مشکل مبتلا هستند از اکثریت تحصیل کرده و باهوش جامعه م یباشند .آدمهای پر احساس و هیجانی که عموما در کنترل احساسات خود دچار مشکل هستند.

به خاطر این  ویژگی هاست که تبدیل به انسانهایی حساس و با ادراک سریع می شوند و کوچکترین مشکل را به شکلی عمیق احساس کرده و تمام فشارها به دستگاه گوارش و علی الخصوص روده بزرگ وارد می شود و حرکات آن را دچار اختلال می نماید.

به دلیل اینکه در IBS  طیف گسترده ای از مشکلات وجود دارد، حساسیت بیماران نیز متنوع است.عده ای با خوردن غذای شیرین و عده ای با غذاهای دریایی دچار درد و اسهال میشوند.

برخی هنگام امتحان و یا سفر و برخی دیگر به صورت فصلی و دوره ای دچار مشکل می شوند.

به خاطر فشاری که روی دستگاه گوارش و سیستم ایمنی این بیماران وجود دارد، فلور نرمال دستگاه گوارش به هم میریزد و با مصرف آنتی بیوتیکهای بی دلیل ، این مشکل مضاعف می شود.

بسیاری از مواد خوراکی صنعتی نیز باعث تشدید مشکل می شوند و برخی بیماران برای آنکه وضعیت بدتری پیدا نکنند رژیمهای غذایی سنگین را بر خود تحمیل میکنند و دچار کاهش وزن و سوءتغذیه میگردند.

درمان IBS بوسیله طب هومیوپاتی چقدر موثر است؟

درمان این مشکل در طب هومیوپاتی با موفقیت چشمگیری همراه است.زیرا در این روش درمانی علائم بیمار سرکوب نمیشود و داروها  فقط نقش تسکین دهنده ندارند، بلکه باعث درمان ریشه ای مشکل می شوند. در طب هومیوپاتی تمرکز پزشک برای درمان IBS  روی ریشه این مسئله که عبارت است از فشارهای روحی و احساسی و حساسیت بیش از حد فرد مبتلا متمرکز است.

در طی روند گرفتن شرح حال بیماری ، به مشکلات سایر قسمتهای بدن و همچنین ارتباط آن مشکلات با  IBS  اهمیت ویژه ای داده میشود.در کنار این موضوع ، سوابق بیماری و مشکلات روحی و اضطرابی که در گذشته باعث رنج و ناراحتی بیمار شده است دارای اهمیت فراوانی است.

بررسی و بهبود وضعیت سبک زندگی یا LIFE STYLE  بیمار نیز از مهمترین و اولین اقداماتی است که باید به آن پرداخته شود و با اصلاح آن ، تمامی موانعی که برای رسیدن به سلامتی و درمان همیشگی بیماری وجود دارد از بین میرود.

به واسطه اینکه طب هومیوپاتی یک طب کل نگر میباشد ، چشم انداز درمانی ما در مورد IBS  چنین خواهد بود که پس از چند جلسه درمان ، تغییرات چشمگیری در بهبود مشکلات گوارشی دیده خواهد شد. همچنین در کنار بهبود مشکل گوارشی، سایر ناراحتی ها مانند احساس اضطراب و فشارهای روحی که فرد را آزار میداده و انرژی و روحیه او نیز افزایش خواهد یافت. در نهایت پس از یک درمان عمیق و ریشه ای ، بنیان این بیماری که حساسیت بیش از حد فرد به محرکهای احساسی و هیجانی و اضطراب است برطرف خواهد شد .

به دلیل اینکه داروهای طب هومیوپاتی دقیقا” روی عملکرد سیستم ایمنی انسان اثر می گذارند و آن را فعال مینمایند ، در نهایت سیستم ایمنی بدن خود بیمار است که کلیه واکنشهای جسمی و ذهنی و احساسی را متعادل میکند و درمان همه جانبه ایجاد میشود.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی درمان بوسیله طب هومیوپاتی و اثر آن روی سیستم ایمنی بدن اینجا کلیک کنید.)

در پایان برای آشنایی بیشتر شما با طب هومیوپاتی و درمان IBS ، توجه شما را به چند  شرح حال مختصر از مشکلات برخی مراجعه کنندگان و نحوه درمان ایشان جلب می نماییم.

( آنچه که در طب هومیوپاتی باعث درمان بیماری می گردد بوسیله مصرف داروهای طب هومیوپاتی حاصل میشود و طب هومیوپاتی با روانکاوی، هیپنوتیزم، طب سنتی، طب سوزنی، فرادرمانی، آیورودا و… تفاوت دارد )

نمونه های بیماران 

مردی جوان با شکایت دل درد و دل پیچه های پیوسته و اسهال که همیشه با اضطراب و مشکلات هیجانی بیشتر میشود. گاز معده و آروغ زدنهای مکرر و نفخ روده ها نیز باعث آزار او میشود و خوراکی ها شیرین و شور نیز باعث بروز اسهال می شود.

انواع ترس ها و اضطراب ها او را نگران کرده و همیشه در اضطراب اینکه نکند اتفاق خطرناکی برایش رخ دهد به سر میبرد و از تنهایی وحشت دارد . همچنین از انزال زودرس و نیز عفونت ادراری نیز شکایت دارد .او بسیار گرمایی بوده و هوای گرم حالش را بد می کند. تپش قلب و بیقراری همیشه او را آزار می دهد و…

داروی ARGENT.NIT
ARGENT.NIT

مشکلات گوارشی و اضطرابها این فرد بوسیله داروی ARGENT.NIT که بوسیله روش داروسازی طب هومیوپاتی تهیه میگردد،به تدریج و برای همیشه درمان می گردد.

خانم مدیر مدرسه که سالهاست از نفخ روده و احساس دل درد و اسهال در مواقعی که دچار تنش روحی و یا اضطراب است و یا پیش از سخنرانی و یا قرار ملاقات شکایت دارد. همچنین کبد چرب، افزایش کلسترول خون، سنگ کیسه صفرا ، آرتروز زانو ها و درد سیاتیک، سنگ کلیه و داغ بودن و سوزش شبانه کف پا ها نیز او را رنج می دهد.
مشکلات گوارشی و اضطراب ها و سایر مشکلات جسمی این خانم مدیر بوسیله داروی LYCOPODIUM که بوسیله روش داروسازی طب هومیوپاتی از گیاه پنجه گرگ تهیه می گردد،به تدریج و برای همیشه درمان می گردد.

دختر نوجوان با شکایت دل درد و سوزش معده و اسهال اضطرابی که با بروز اتفاقهای ناخوشایند و نبودن والدین تشدید می شود. بسیار سرمایی است و سرما باعث بیقراری و اضطراب او میشود.همیشه نگران مسائل مالی بوده و از اینکه جدا از والدین زندگی کند وحشت دارد.شبها احساس ترس از دزد داشته و کنار والدین می خوابد.کهیر مزمن و آلرژی پوستی مقاوم دارد که شبها خارش شدید در سراسر بدن را تجربه می کند.

(این دختر نوجوان با داروی  ARSENICUM ALBUM در تمام سطوح جسمی و احساسی درمان خواهد شد )

آقای دانشجو که پس از فوت ناگهانی مادرش به صورت دوره ای دچار دل درد و احساس فوریت دفع مدفوع اسهالی شده و گاه نیز خونریزی از روده بزرگ را مشاهده کرده است. سالهاست زخم معده داشته و از شوره سر و کمر درد نیز شکایت دارد.بعد از سالها از فوت مادرش نتوانسته با این اتفاق کنار بیاید و شبها به یاد مادرش در تنهایی گریه می کند.تمایل فراوانی به نمک و غذاهای شور داشته و همیشه احساس تشنگی دارد.

 (ایشان با داروی NATRIUM MURIATICUM برای همیشه و در همه زمینه ها بهبودی را تجربه خواهند کرد.)