داروی هومیوپاتی IODUM (عنصر ید)

داروی هومیوپاتی IODUM (عنصر ید)

فهرست مطالب

اقیانوس مخزن اصلی IODUM (عنصر ید) است. ید سنگین ترین عنصر بين هالوژنهاست. زمانی که این ماده از آب دریا جدا و تصفیه می شود، بشكل بلوری است که نمای سوزنهای آبی – خاکستری تیره داشته و دارای جلائی فلزی است. این بلورها، نوعی بخار بنفش رنگ محرک از خود متصاعد می سازند که دارای رنگ خاص تا حدودی زننده و طعم تقریبن فلزی می باشند. قبلن املاح يد از خاکستر آهسته سوخته شده جلبک دریایی تهیه می شدند.

دارویی است که توسط هانمن اثبات و برای بیماری‌های مزمن در نظر گرفته شد. هانمن از این دارو بعنوان یک داروی بسیار نیرومند یاد می کند، حتی وقتی که در بالاترین پوتنسی ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر کسی بخواهد نکات اساسی Iodum را راحت بخاطر بسپارد یادگیری چند خط زیر مفید خواهد بود :

Iodum برای غذا حریص است جوری که فریاد می کشد. همیشه و زیاد می خورد ولی لاغرتر می شود. با اشتهای غیر عادیش مکررن می خورد زیرا تمام عوارضش با خوردن بهتر می شوند. او مضطرب و نگران است و نمی تواند استراحت کند. وقتی می خورد، وقتی راه می رود و در سرما، بهترین احساس را خواهد داشت. تمام غدد او (بجز پستان ها) ظاهری متورم دارند، همراه با لكوره آزارنده که لباسهای زیر را از بین می برد.

Iodum (عنصر ید) اختصاصن متناسب با کودکانی سبزه، با موها و چشمانی سیاه و بسیار گرمایی است. همچنین برای درمان بزرگ شدگی تیروئید گواتری توأم با احساس تنگی در حلق از iodum استفاده می‌شود.

مشخصات دارویی IODUM (عنصر ید) :

نام داروی هومیوپاتی : IODUM
نام اختصاری هومیوپاتی : .Iod
نام لاتین: IODUM
نام ایرانی: عنصر ید

توان های رایج دارویی: Q – 3C – 6C – 30C – 200C – 1M – 10M – 50M
اشکال دارویی: گرانول – تبلت – قطره خوراکی

سیمای ظاهری بیمار :

افرادی با موها و چشمهای تیره یا سیاه و دچار سوء تغذیه. ضعف شدید و لاغری عمومی تمام بدن همراه با هایپرتروفی و سفت شدگی غدد.

شخصیتی دارویی:

حریص برای خوردن غذا، با این وجود لاغرتر می‌شود. اشتهای بسیار زیاد دارد و همواره در حال خوردن است. مضطرب و نگران است. تورم تمام غدد (بجز پستانها). ضعف شدید؛ هنگام بالا رفتن از پله انرژی کم می‌آورد. ذهنی فرسوده، ضعیف و فراموشکار دارد. باید خودش را مشغول نگه دارد؛ در غیر این صورت مضطرب و افسرده می‌شود. آدمی عجول است. نبض در تمام بدن؛ در معده، پشت، حتی بازوها و انگشتانش. احساس تنگی و فشار به ویژه روی قلب. نفخ زیاد، آروغ و بالا آوردن ترش که با خوردن احساس بهتری دارد. بزرگی تیروئید گواتری به همراه احساس تنگی حلق. سرفه خشک با صدای ویز تنفسی. سرفه خروسکی. هایپرتروفی قلب و درد فشاری اطراف آن. قاعدگی نامنظم، بزرگ شدگی رحم، لکوره سوزان و چسبناک.

همچنین :
* در مورد بزرگ شدگی کبد، طحال، تخمدانها، بیضه‌ها، غدد لنفی و گردن مصرف دارد.

داروی هومیوپاتی IODUM (عنصر ید)

علائم و عوارض کمبود ید در بدن :

از شایع ترین علائم کمبود ید در بدن می توان به افزایش وزن و بزرگ شدن گردن اشاره کرد. ید یک ماده معدنی ضروری است که معمولن در غذاهای دریایی یافت می شود.

کمبود ید می تواند علائم ناراحت کننده و حتی شدید ایجاد کند. آنها شامل تورم در گردن، مسائل مربوط به بارداری، افزایش وزن و اختلال در یادگیری هستند. علائم آن بسیار شبیه علائم کم کاری تیروئید یا هورمون های کم تیروئید است. از آنجا که از ید برای تولید هورمونهای تیروئید استفاده می شود، کمبود ید به این معنی است که بدن شما نمی تواند به اندازه کافی از آنها استفاده کند و منجر به کم کاری تیروئید شود :

 • افزایش وزن غیرمنتظره
 • تورم در گردن
 • احساس خستگی و ضعف
 • ریزش مو
 • افسردگی و اضطراب
 • یبوست
 • خشکی پوست
 • احساس سردی بیش از حد معمول
 • کاهش ضربان قلب
 • اختلال در یادگیری و حافظه
 • مشکلات دوران بارداری
 • دوره های شدید یا نامنظم قاعدگی

علائم و عوارض کمبود ید در بدن

IODIUM

Characteristics.
The most prominent feature of the action of Iodium is its power of causing absorption.
It is this power which has made the drug such a favorite among old-school practitioners as a paint in all kinds of swellings.
Given internally its power is much greater, the absorbents are stimulated to fresh activity, muscles, fat, tissues and glands waste away, and general emaciation is the result.
When new growths and hyperplasia are present, these come under the action of Iod. before the normal tissues.

 

ناحیه‌ی اثر داروی هومیوپاتی IODUM (عنصر ید) در بدن :

Iodum اختصاصن روی تمام سیسم غدد، غدد لنفاوی، تیروئید، کبد، طحال، پستان، تخمدان ها، بیضه ها، غدد بزاقی و … اثر می گذارد. پرده های مخاطی چشم، بینی، مجاری تنفسی و حتی عروق خونی نیز در محدوده عملکرد آن قرار می‌گیرند.

بیماری‌های قابل درمان با IODUM (عنصر ید) مبتنی بر شواهد :

اختلال در اشتها، آتروفی، مشکلات مغزی، یبوست، سرفه، ضعف، اسهال، دیفتری، گواتر، مشکلات غدد، سردرد، مشکلات قلبی، یرقان، لارنژیت، لكوره، مشکلات کبد، اختلالهای قاعدگی، پنومونی، روماتیسم، نرمی استخوان، مشکلات حلق و ریه.

ارتباط با سرما و گرما :

بسیار گرمایی، شاید گرمایی ترین نوع بیماران.

تشدید علایم :

با گرما و پوشاندن سر. همچنین حرکت و فعالیت از هر نوع باعث تشدید عوارض می شوند.

بهتر شدن کلی :

با قدم زدن در هوای آزاد و با خوردن.

IODUM (عنصر ید)

هشدارهای مصرف داروی هومیوپاتی IODUM (عنصر ید) :

از مصرف بیش از مقدار تجویز شده پرهیز شود. تا پایان دوره ی درمان از مصرف سیر، نعنا و قهوه به هر شکل و فرآورده ای اجتناب کنید. دارو در دمای اتاق و دور از امواج موبایل و مودم WiFi نگهداری شود. ( از مصرف خودسرانه ی دارو بدون مشورت یا تجویز پزشک پرهیز کنید.)

به منظور کسب اطلاعات بیشتر مطلب رژیم های حین درمان با روش هومیوپاتی و راهنمای مصرف دارو را مطالعه بفرمایید.