درباره هومیوپاتی

طب هومیوپاتی چیست؟ نحوه عملکرد طب هومیوپاتی و درمان بیماری ها

فهرست مطالب

طب هومیوپاتی چیست؟

طب هومیوپاتی(هومئوپاتی) روشی درمانی است که توسط ساموئل هانمن پزشک آلمانی (۱۸۴۳-۱۷۵۵) ابداع شده است.
هومیوپاتی از دو واژه لاتین HOMEO هومئو به معنی مشابه و PATHY یا PATHOS پاتی به معنی درد تشکیل شده است. نام دیگر هومیوپاتی، همسان‌درمانی است. این روش بر این اساس استوار است که هر بیماری را می‌توان با داروی مشابه خود درمان کرد. هانمن در طی تحقیقات خود کشف کرد مکانیسم هایی در بدن انسان و موجودات وجود دارد که منجر به شفا و درمان می‌شود.

بنابراین با شناخت مکانسیم های طبیعی موجود در بدن انسان و تاثیرگذاری بر آن ها می‌توان بیماری ها را درمان کرد. این مکانیسم ها در طب هومیوپاتی، سیستم ایمنی نام گذاری شده است که تعریفی جامع تر و دقیق تر از تعریف سیستم ایمنی در پزشکی رایج دارد. در طب هومیوپاتی با تحریک دقیق سیستم ایمنی توسط داروهای خاص هومیوپاتی، بیماران را می توان درمان کرد.

 تفاوت هومیوپاتی و علم پزشکی امروز

در پزشکی رایج برای فردی که سردرد میگرنی دارد، مسکن ضد درد همراه داروی اعصاب یا داروی ضد میگرن تجویز می‌شود و تا زمان مصرف این داروها، ممکن است سردردها کنترل شوند اما سؤال اینجاست که علت سردرد و میگرن چیست؟
چون علت ایجاد کننده سردردها همچنان باقی است با قطع دارو سردردها دوباره ظهور می کند. این در حالیست که در طب هومیوپاتی اصلا برای سردردها داروی خاصی تجویز نمی شود!
بلکه دارو برای علت و عامل ایجاد کننده سردرد تجویز می شود و بدیهیست که با برطرف شدن علت، سردرد برای همیشه بهبود می یابد. اساسا درمان و شفا زمانی اتفاق می افتد که عامل ایجاد کننده بیماری رفع شود.

آنچه در پزشکی رایج بعنوان درمان ارائه می‌شود در واقع درمان نیست. برای سردردها مسکن، برای تب، تب بُر، برای اسید معده داروهای خنثی کننده اسید و … داده می‌شود. واضح است که با این روش بهترین نتیجه ای که می‌توان گرفت این است که بیمار تا آخر عمر دارو مصرف کند؛ هر چند در عمل آنچه مشاهده می‌شود معمولا این است که بیماری روز به روز بدتر و شدیدتر می‌شود و ناگزیرند میزان دارو را افزایش دهند.

آیا هومیوپاتی فقط برای درمان بیماری های روحی است؟

تصور غلطی در ذهن برخی ایجاد شده است که هومیوپاتی انرژی درمانی یا چیزی شبیه به آن است و بنابراین فقط برای بیماری های روحی و روانی کاربرد دارد. هومیوپاتی یک روش درمانی کامل برای همه بیماری هاست. همه بیماری های جسمی، روحی و روانی، حاد (Acute) و یا مزمن و قدیمی (Chronic) با این روش قابل درمان هستند. ابراز درمانی هومیوپاتی بطور کامل دارویی است و از این طریق هم مشکلات روحی و هم جسمی را درمان می کند.

برای درمان چه بیماری‌هایی از هومیوپاتی استفاده می‌کنیم؟

هومیوپاتی اغلب می تواند برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مانند طب سنتی مورد استفاده قرار گیرد، و حتی ممکن است زمانی که تمام اشکال دیگر درمان شکست خورده باشند، موفقیت آمیز باشد. طب هومیوپاتی بیش از ۲۰۰ سال است که امتحان خود را پس داده است و این واقعیت که این داروها به طور گسترده بر روی حیوانات استفاده می شود، این ایده را که موفقیت این درمان بصورت ذهنی یا دارونما است، رد می کند. حیواناتی که تحت درمان هومیوپاتی قرار می‌گیرند نمی‌توانند به درمان «باور» داشته باشند یا خودشان بهبود یابند. این همان تأثیر یک سیستم دارویی موثر است.

داروهای هومیوپاتی تایید شده و قانونی هستند؟

داروهای هومیوپاتی در سال ۱۹۳۸ توسط سازمان غذا و دارو آمریکا FDA مورد تأیید قرار گرفت.

داروهای هومیوپاتی از چه تشکیل شده اند؟

تقریبا می توان گفت ۷۵ درصد این داروها گیاهی است. مثل بابونه، شقایق، گل همیشه بهار و… ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها از مواد معدنی طبیعی یا شیمیایی مانند نمک طعام، کلسیم، منیزیم، روی و… تشکیل شده است. ۱۰ درصد باقیمانده منشأ جانوری مثل شیر حیوانات یا از زنبور و … تشکیل شده اند.

به طور کلی داروهای هومیوپاتی عوارض جانبی بسیار کمی دارند (که یکی از دلایل محبوبیت آنها است) – عناصر فعال این داروها در مقادیر بی نهایت کم هستند. گاهی اوقات علائم با اولین مصرف داروی هومیوپاتی بدتر می شوند. به این حالت “تشدید” می گویند یا گاهی اوقات به عنوان “اثبات درمان” نامیده می شود و معمولاً نشانه خوبی از کارآمد بودن دارو است. به طور کلی توصیه می شود که مصرف دارو را تا پایان تشدید قطع کنید و فقط در صورت لزوم از سرگیری کنید. تشدید بیشتر با اختلالات پوستی اتفاق می افتد، زیرا بدن بیماری را “بیرون می اندازد”.

آیا می توان داروهای هومیوپاتی را با داروهای دیگر مصرف کرد؟

هیچ گزارشی مبنی بر تداخل با درمان های پزشکی رایج وجود ندارد، اگرچه داروهای قوی مانند آنتی هیستامین ها یا استروئیدها ممکن است عملکرد داروهای هومیوپاتی را کند یا خنثی کنند. علاوه بر این، عوارض جانبی داروهای رایج می‌تواند قضاوت در مورد اینکه آیا داروهای هومیوپاتی به طور موثر عمل می کند یا نیاز به تغییر دارد را دشوارتر می کند. ما همواره به شما توصیه می کنیم که اگر داروی هومیوپاتی را همراه با یک داروی تجویز شده مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا داروهای هومیوپاتی برای کودکان مناسب است؟

داروهای هومیوپاتی برای کودکان نیز مناسب هستند، و در واقع کودکان خردسال اغلب بهتر از بزرگسالان به داروهای هومیوپاتی پاسخ می دهند. توصیه می‌کنیم که مانند سایر رژیم‌های درمانی، کودکان زیر دو سال به جز در موارد بسیار خفیف مانند دندان درآوردن یا سرماخوردگی، تحت نظر پزشک باشند. قانون هر تولیدکننده دارو را از ادعای بی خطر بودن دارو در دوران بارداری منع می کند و بنابراین طبق بیانیه رسمی هومیوپاتی بهتر است از مصرف دارو در دوران بارداری خودداری کنید. با این حال، هرگز اثبات نشده است که داروهای هومیوپاتی در دوران بارداری نامناسب باشند.

آیا درمان هومیوپاتی دائمی و پایدار است؟

درمان هومیوپاتی می‌تواند دائمی باشد و این موضوع بستگی مستقیم به بیمار و شرایط سلامتی و زندگی او دارد. بسته به میزان نیروی حیاتی و با به زبان بهتر توان سیستم ایمنی وی میزان بهبودی متغیر خواهد بود. برای بسیاری افراد درمان کامل یا شفا اتفاق خواهد افتاد و برای برخی که دلایل آن ذکر شد برای برخی افراد کهن سال و یا افرادی که تخریب بافتی صورت گرفته و یا کسانی که سالها داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف کرده اند احتمالا درمان کامل رخ نخواهد داد ولی بهبودی نسبی جسمی و روحی روانی و نیز تثبیت وضعیت جسمی رخ خواهد داد.
عامل مهم بعدی سبک زندگی و شرایط زندگی بیمار است. کسی که بطور دائم در شرایطی تحت تنشهای بیماری زا قرار دارد و یا شرایط بهداشتی یا تغذیه ای سالمی ندارد، احتمالاً هیچگاه به طور کامل به سلامتی نخواهد رسید. این افراد حتی اگر درمان کامل را هم تجربه کنند بدلیل در معرض عامل بیماری زا بودن مجددا بیمار خواهند شد.

از این رو در هومیوپاتی همیشه نکاتی برای بهبود و اصلاح سبک زندگی به بیماران ذکر می شود. مثلا فردی را در نظر بگیرید که مشکل وی سینوزیت های دائمی و سرماخوردگی است و با درمان هومیوپاتی بهبودی کامل پیدا می‌کند اما شغل وی پیک موتوری است؛ بنابراین چون وی دائما در معرض باد سرد به صورت است هرقدر هم شفای کاملی برای وی اتفاق افتد باز هم در فصول سرد بیمار خواهد شد اما با شدتی کمتر.
به هرحال اگر درمان هومیوپاتی بدون این موانع رو به جلو برود درمان دائمی خواهد بود. نکته دیگر پیگیری جلسات درمانی توسط بیمار است که در هومیوپاتی بسیار ضروری است. درمان در طب هومیوپاتی بصورت دفعی رخ نخواهد داد و پزشک و بیمار باید یک مسیر درمانی را با کمک یکدیگر طی کنند بنابراین همراهی بیمار در روند درمان نقش کلیدی دارد.

چرا پزشک هومیوپات از تمام علائم جسمی و روانی، حتی از تمایلات و بیزاری‌های وی سؤال می کند؟

همانطور که توضیح داده شد هومیوپاتی یک طب کل نگر است. برای یک هومیوپات یک فرد بیمار مجموعه ای است همه وجود فرد، جسم و روان و احساسات و ذهن بیمار همگی ابعاد وجودی بیمار هستند. در هومیوپاتی ما به دنبال درمان یک درد یا مشکل نیستیم بلکه بدنبال درمان بیمار هستیم، به دنبال تشخیص اختلالی که در عملکرد سیستم ایمنی رخ داده است (که منجر به بیمار شدن فرد هست) هستیم. بنابراین پزشک هومیوپات با سؤالات همه جانبه ای که می‌پرسد بیماری ها و کلیه ابعاد وجودی فیزیکی، احساسی، روانی و ذهنی بیمارش را مورد بررسی قرار می دهد. پرسیدن از تمام علائم ابزاری برای تشخیص صحیح بیماری و تجویز دارو است.

چرا پزشک هومیوپات از گذشته و اتفاقات آن از بیمار سؤال می پرسد؟

همانطور که توضیح داده شد هومیوپاتی یک روش درمانی برای رفع درد یا تسکین بیماری نیست؛ بلکه روشی است که به دنبال درمان علت و عامل بیماری است. علت بسیاری از بیماری ها به یک اتفاق که منجر به ایجاد یک تنش در فرد شده است برمی‌گردد. این تنش می تواند از ترسیدن در یک حادثه باشد تا شوک های عاطفی و یا حتی یک بیماری ویروسی یا عفونی و یا هزاران دلیل دیگر. علت بررسی گذشته در بیماران به علت پیدا کردن عامل بیماریست و در جهت تسریع در تشخیص و بهبودی بیمار می باشد.

افرادی که از داروهای شیمیایی پزشکی رایج به میزان زیاد و مدت طولانی استفاده کرده اند، می توانند تحت درمان هومیوپاتی قرار بگیرند؟

بله این بیماران نیز می توانند به هومیوپات مراجعه کنند. در مواردی ممکن است درمانشان مشکلتر از کسانی که داروهای پزشکی کمتری استفاده کرده اند طول بکشد. مصرف طولانی مدت بسیاری از داروهای شیمیایی بدلیل سرکوب علائم و تحلیل رفتن توان سیستم ایمنی بدن فرد می شود. البته باید توجه داشت که پزشک هومیوپات هیچگاه از بیمار نمی‌خواهد که برای شروع درمان هومیوپاتی مصرف داروهایش را قطع کند.