دانستنی های پیش از شروع درمان با طب هومیوپاتی

برای شروع درمان به روش هومیوپاتی لازم است اندکی با این طب آشنا شوید. توصیه می‌کنیم مطالبی که در این مقاله ارائه شده است را به دقت مطالعه فرمایید.

پزشکی هومیوپاتی

در طب هومیوپاتی آنچه که باعث درمان بیماری می‌شود ، عملکرد سیستم ایمنی فرد است و مصرف دارو بوسیله ” قانون مشابهت ” باعث تحریک سیستم ایمنی شده و با فعالتر شدن آن ، جسم و روان به سمت شفای بیماری حرکت می‌کند.

فرد هرچه مدت طولانی تری از بیماری رنج برده و در معرض انواع داروهای شیمیایی خصوصن کورتون‌ها ، آنتی‌بیوتیکها ، داروهای ضد حساسیت ، داروهای اعصاب و روان ، داروهای هورمونی ، و مواد مضر مانند سیگار و قلیان و… بوده باشد و یا درگیر انواع استرس‌های روحی و جسمی باشد ، دچار آسیب در سلامتی و افت توان سیستم ایمنی می‌شود و مدت طولانی تری برای ایجاد تغییرات شفابخش در بدن نیاز دارد. برای آگاهی بیشتر از این موضوع، ویدئوی نحوه عملکرد و مکانیسم درمانی در طب هومیوپاتی را مشاهده فرمایید.

توجه داشته باشید که درمان مشکلات در طب هومیوپاتی بوسیله مصرف داروهای این روش درمانی که پزشک برای مراجعه کنندگان تجویز می کند ، اتفاق می افتد و طب هومیوپاتی کاملن با هیپنوتیزم ، روان درمانی ، روان کاوی ، انرژی درمانی ، طب سنتی ، فرادرمانی ، طب گیاهی ، آیورودا ، طب سوزنی و … تفاوت عمیق دارد و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

بازنگری و اصلاح بسیاری از عادتهای آسیب زا مانند تغذیه نامناسب و … و برقراری ”سبک زندگی” (lifestyle) سالم از اقدامات اساسی و لازمی است که در طول درمان مورد تاکید پزشک بوده و انجام آن سرعت بهبودی را دو چندان می نماید .

ویزیت پزشک هومیوپاتی

در جلسه اول ویزیت ، گزارش کاملی از بیماری اصلی و سایر مشکلات کنونی و پیشین بیمار گرفته خواهد شد . حتی نکاتی که به ظاهر ، به بیماری اصلی او ارتباطی ندارد و همچنین سایر قسمتهای بدن و مسائل روحی و احساسی(مثلن در مورد وضعیت خوابها و رویاهای فرد و یا تغذیه و اضطرابها ، دوران کودکی ، سابقه جراحی و … پرسشهایی صورت می گیرد .)سپس در صورت نیاز از آزمایش و سونوگرافی و… هم کمک گرفته می شود . به طور کلی طب هومیوپاتی نسبت به پزشکی رایج وابستگی کمتری به آزمایش و دستگاه های تشخیصی و درمانی دارد و به خاطر همین به مراتب ارزانتر از سایر روشهای درمانی است . از آنجایی که هومیوپاتی یک ” طب کل‌نگر ” است و مشکلاتی که لازم بوده نزد چندین پزشک ارائه شود و چندین داروی گوناگون برایش خریداری و مصرف شود ، با رویکردی جامع مورد بررسی قرار گرفته و با یک یا دو دارو تحت درمان قرار می گیرد، هزینه دارو نیز به مراتب کاهش می یابد .

در مجموعه هومیوپات امکان ویزیت آنلاین تصویری با پزشک هومیوپات را فراهم کرده‌ایم که در همین رابطه و برای درخواست ویزیت، می‌توانید فرایند درمان آنلاین هومیوپاتی را مطالعه نمایید.

در طب هومیوپاتی ، فرد بیمار همکار و همراه پزشک بوده و همکاری مسئولانه و درست او با پزشک است که زمینه درمان را فراهم می آورد . بسیار مهم است که فرد به توصیه های پزشک جامه عمل بپوشاند و داروها را طبق دستور و به موقع مصرف نماید. نیمه کاره رها کردن درمان و عدم توجه به توصیه‌های پزشک و مصرف خودسرانه و نامنظم داروها باعث پیچیده تر شدن بیماری و بروز ” مقاومت به درمان ” می‌شود.

چه بیماری‌هایی درمان می‌شود؟؟! برای چه کسانی مؤثر است؟!

طب هومیوپاتی محدودیتی برای پذیرش بیماران ندارد و همه افراد از هر سن و جنس، و هر نوع بیماری ، حتی نوزادان می توانند از این روش استفاده کنند و عوارض جانبی مانند داروهای شیمیایی ندارد. به طور کلی هرچه فرد مراجعه کننده جوانتر بوده و هرچه زودتر برای درمان مراجعه کند و داروهای شیمیایی کمتری مصرف کرده باشد ، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد . خصوصن توصیه می کنیم جوانان پیش از ازدواج و بچه دار شدن تحت درمان قرار بگیرند تا زندگی زناشویی و فرزندان سالمتری داشته باشند . بانوانی که پیش از بارداری تحت درمان با طب هومیوپاتی قرار داشته اند ، بارداری راحت تری را تجربه می کنند و نیز با مشکلات ناباروری مواجه نخواهند شد . همچنین فرزندان ایشان به مراتب نسبت به سایر خردسالان سالم تر بوده و کمتر بیمار می شوند.

درمان هومیوپاتی چقدر طول میکشد؟!

لازم است بدانیم که مصرف داروی طب هومیوپاتی به معنی تغییر و بهبودی فوری مشکلات و بیماری های چندین و چند ساله نیست . رسیدن به شفای بیماری یک روند پیوسته و تدریجی است و به مرور حاصل می شود. بسیاری از بیماری ها پیشینه طولانی داشته و ریشه در دوران کودکی و حتی نوزادی دارد و بدیهی است که برطرف کردن اثرات سوء آن آسیب ها و بیماری ها به شکیبایی و همراهی مناسب بیمار با پزشک نیاز دارد. برای آگاهی بیشتر ویدئوی درمان در هومیوپاتی چقدر زمان نیاز دارد؟ را مشاهده فرمایید.

روند درمان تا آنجا پیش می رود که فرد در تمامی سطوح و یا در برخی بیماران در اکثر سطوح بهبودی پیدا کند . رسیدن به درمان کامل برای هر بیمار بسته به نوع مشکلات ، سن ، تونایی سیستم ایمنی ، همکاری مناسب در درمان و… متغیر خواهد بود و نمی توان زمان ثابت یا عدد مشخصی را برای همه مراجعه کنندگان اعلام نمود.

دیگر به هیچ پزشک ، دارو و درمانی نیاز نداریم؟!

استفاده از پزشکی هومیوپاتی به معنای کنار گذاشتن همیشگی پزشکی رایج و قطع ناگهانی داروهای تجویز شده توسط سایر پزشکان نیست . در طی روند درمان ، با بهبود حال عمومی و بیماری های فرد ، نیاز او به داروهای شیمیایی کمتر شده و بسته به شرایط و با صلاحدید پزشک تجویز کننده ، داروهای بیمار به مرور کم خواهد شد .

برخی از بیماری‌ها نیز شرایط خاصی دارند و ممکن است نتوان دارو را به طور کامل قطع نمود ، اما نیاز بیمار به دارو کمتر شده و در سایر مشکلات بهبودی حاصل می‌شود ( مثلن میزان انسولین کمتر می‌شود ، اما به طور کامل قطع نمی‌شود و مشکل گوارشی و ادراری فرد بهبود خواهد یافت ).

در هر مقطعی که پزشک صلاح بداند ، از مشاوره با سایر پزشکان و سایر درمانگران استفاده می‌شود . زیرا هدف برقراری سلامتی بیمار است و نه تعصب ورزی به یک روش خاص در درمان بیماران. در هر مرحله از درمان در صورت نیاز به انجام آزمایش و سونوگرافی و… و یا حتی جراحی و بستری در بیمارستان ، حتمن این کار انجام خواهد شد و طب هومیوپاتی جایگزین خدمات اورژانس و یا چکاپ و معاینات دوره‌ای نمی‌باشد .

حدودن 250 سال پیش بود که فردی به نام ساموئل هانه‌من پزشکی هومیوپاتی را پایه‌گذاری کرد. برای مطالعه زندگینامه او مطلب : زندگی نامه بنیانگذار طب هومیوپاتی را مطالعه کنید. هانه‌من با کشف قانونی جدید در درمان بیماری ها در انسان این طب را پایه‌ریزی کرد. کشف هومیوپاتی و قانون مشابهت در درمان موجب تحول بزرگی در پزشکی آن زمان در اروپا شد. همچنین او برای این طب روش داروسازی خاصی را در پیش گرفت. برای آشنایی با این که داروهای هومیوپاتی چگونه ساخته می شوند؟ و همچنین فرآیند اثبات اثر دارو یا proving در داروسازی طب هومیوپاتی این دو مطلب را مطالعه نمایید.

طب هومیوپاتی چگونه بیماری ها را درمان می کند؟ برای پاسخ به این سوال مطلب پزشکی هومیوپاتی ، چرا و چگونه؟ را مطالعه کنید.

آیا شواهد کافی برای علمی و قابل اعتماد بودن طب هومیوپاتی وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال دو مقاله از ژورنال های معتبر اروپایی برای شما در نظر داریم که شواهد علمی در اثبات هومیوپاتی  را به شما ارائه دهند.

شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که طب هومیوپاتی چه بیماریهایی را درمان میکند؟ برای پاسخ به این سوال دو مطلب ذیل را مطالعه نمایید :
هومیوپاتی در چه بیماری هایی بسیار موفق عمل میکند؟
طب هومیوپاتی در چه بیماری ها و مشکلاتی موفق تر عمل میکند؟

برای آنکه با طب‌های کل‌نگر آشنا شوید مطلب: طب کل‌نگر (HOLISTIC MEDICINE ) چیست؟ را مطالعه نمایید.

همچنین برای درک بهتر جایگاه طب هومیوپاتی در طب‌های کل‌نگر و تمایز آنها با طب مکمل مطلب : طب مکمل یا Alternative medicine چیست؟ را مطالعه نمایید.

نشانه هایی از وجود طب هومیوپاتی از عصر باستان وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب : تاریخچه هومیوپاتی در طب باستان را مطالعه نمایید.

این طب و فلسفه درمانی آن در تاریخ پزشکی همواره حضور داشته است ؛
مطلب : طب هومیوپاتی در تاریخچه دانش پزشکی اطلاعات خوبی به شما برای این منظور فراهم می آورد.

در کشور خودمان هم طب هومیوپاتی سالهاست که مورد استفاده بوده و تاریخچه آن را برای شما در مطلب : تاریخچه طب هومیوپاتی در ایران معاصر گرد هم آورده ایم.

برای آنکه بدانید طب هومیوپاتی از نظر قانونی در ایران و سایر کشورهای جهان چه جایگاهی دارد؟ در مطلب : جایگاه قانونی پزشکی هومیوپاتی کلیه اطلاعات قانونی برای کلیه علاقمندان فراهم شده است.

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که : چرا در طول درمان با هومیوپاتی رژیم خاصی توصیه می‌شود؟ بنابراین بعد از آشنایی با مطلب قبلی لازم است از رژیم و پرهیزهای غذایی حین درمان با روش هومیوپاتی مطلع شوید.

o   رژیم و پرهیزهای غذایی حین درمان با روش هومیوپاتی

o   نحوه و شرایط نگهداری داروهای هومیوپاتی

o   راهنمای مصرف دارو حین درمان طب هومیوپاتی